Poniedziałek, 07 Październik 2024 r. , Marii, Marka
Muzyka Jazzowa
5
Jazz jest teraz częścią naszej historii muzycznej. Mimo, że jego narodziny miały miejsce w barach można teraz słuchać muzyki jazz na koncertach w słynnych salach koncertowych na całym świecie, festiwalach ulicznych, w filmach i w klubach. Jazz został przyjęty na całym świecie w czystej postaci muzyki, jako styl objawiający indywidualizm i poliinstrumentalizm.
W big bandach jazzowych wciąż popularne są instrumenty tj. gitara, pianino, saksofon, flet, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne i trąbka. Takie zróżnicowanie instrumentalne głównie wpływa na tempo i rytm muzyki jazzowej.
Jazz narodził się z kreatywnych pomysłów afroamerykanów, ludzi obdarzonych ogromnym sercem do muzyki, w krwi których muzyka to nieodłączny element kulturowy. Ta ogromna ekspresja rytmów i dźwięków płynie z ich wnętrza. Duchowość gospel i blues.
Zjawisko to było niegdyś interpretowane jako kulturowy opór czarnych ludzi do okcydentalizacji, w odniesieniu do religii, kultury, polityki. Tak tworzono tę muzykę. Na początku duch muzyki jazzowej to była ideologia płynąca z potrzeby wyzwolenia Afroamerykanów z okowów represyjnych struktur społeczno-politycznych. To przedstawiano w ekspresji tonu, harmonii i stylu grania muzyki. Na przykład: ragtime był punktem wyjścia dla rozwoju klasycznego jazzu (marsz, walc i polka).
Free jazz był reinterpretacją bebopu i dekonstrukcją głównego nurtu jazzu. W dalszym rozwoju ducha muzyki jazzowej interpretacja nie ogranicza się tylko do ruchu oporu, ale również opiera się na ruchu liberalizacji lub dekonstrukcji muzycznej, by znaleźć miejsce do poruszania się, alternatywnych sposobów, a także innych stylów grania muzyki. W wyniku tego duch jazzu osiągną styl dialektyczny, liberalny i dekonstrukcyjny, stare style muzyki, były negowane przez idee nowej muzyki. Następne pomysły doprowadziły do ??nowych stylów w muzyce. W tym przypadku, chronologia rozwoju jazzu została podzielona na trzy okresy, gdzie każdy okres urodził specyficzny styl grania muzyki.
Pierwszy okres był to jazz tradycyjny okres (1890-1940), która dał Ragtime, New Orleans, Dixieland, Nowy Orlean w Chicago i Kansas City, i Swing.
Drugi to nowoczesny jazz okres (1940-1980), który dał początek do Nowego Orleanu i Dixieland Revival, Bebop, Cool, Hardbop, Free, Mainstream, i Fusion. Tymczasem, w trzecim był okres postmodernistycznego jazzu (od 1980-do teraz), narodził się Neobop, wolny Funk, klasycyzm, neoklasycyzm, No Wave i World Music. Szczyt dekonstrukcji jazzu miał miejsce w 1965 r., oznaczony przez obecność free jazzu. Ten styl był kamieniem milowym w rozwoju postmodernistycznego jazzu.
Głównymi cechami była luźna tonacyjność, rozpad na rytm i symetria, oraz włączenie muzyki etnicznej (world music), kult intensywności, a także włączenie naturalnych dźwięków, zwłaszcza z dżungli (dźwięk dżungli). W dekadzie lat 80. i 90., free jazz stał się podstawą rozwoju syntezy jądrowej i neoklasycyzmu. Tymczasem główny nurt jazzu został przekształcony w styl klasycystyczny.
Dlatego, jazz nie jest obecnie zdefiniowany wyłącznie jako styl swing, bebop lub główny nurt, ale jako kultura muzyczna, która jest bardziej wyrafinowana i pluralistyczna.
Pierwsza płyta jazzowa ukazała się już w 1913 roku, wydana została przez Towarzystwo Orchestra, jako produkcja pierwszej czarnoskórnej grupy muzycznej.
Kolejną grupą, która wymyślił swoje własne nagrania muzyki jazzowej jest "Original Dixieland Jazz Band". Inne zespoły poszły...
Firma Wiązar jest polskim przedsiębiorstwem, założonym przez braci - Huberta i Maksymiliana Wychowanków. Specjalizuje się ono w prefabrykacji konstrukcji dachowych. Firma dostarcza produkty dla budynków mieszkalnych, rolniczych oraz przemysłowych. Konstrukcje powstają z klasyfikowanego...
Gromadzenie prywatnych zbiorów muzycznych w dzisiejszych czasach wygląda nieco inaczej niż miało to miejsce kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Mianowicie najpierw kasety a teraz powoli płyty stały się przeszłością. Najwygodniejszą formą przechowywania muzyki jest format...